Bu sayfadasın: Anasayfa Eleştiriler Yazarlar Okullarda

Eleştiri Yazarlar Okullarda

Ayşe Sarısayın'ın kitaptaki yazısı:

Yazarlar Okullarda

Okumak... Henüz üç beş yaşlarındayken babamdan dinlediğim Cimbil Fare masallarıyla başlayan, okuma yazma öğrendikten sonra okuduğum kitaplarla gelişen, yıllar içinde okudukça, bu bitip tükenmez hazinenin arasında önceleri el yordamıyla, ardından daha bilinçli seçimlerle yol aldıkça vazgeçilmez bir tutkuya dönüşen uzun bir yolculuk, çok sonraları yazmaya evrilen bir serüven... Okuma yazma tutkusunu,  bu olağanüstü yolculuğu gençlerle paylaşmayı öneren bir çalışmaya,  "Yazarlar Okullarda" projesine katılmamak mümkün mü?
Kendine has bir geçmişi, belli bir altyapısı ve deneyimleri olan bir proje üstelik. Sevgili Yusuf Çopur'un girişimiyle Bağcılar ilçesinde başlayan "Okumayı Seviyoruz" etkinliklerine de katılmıştım daha önce. Amaca odaklı, işini seven, özverili, sabırlı ve yürekli insanların küçük girişimlerle nasıl da büyük işler başarabildiğini görmüştüm. Okuduklarını anlamaya çalışan, yorumlarını korkusuzca dile getiren, anlamadıklarını çekinmeden soran gençlerle karşılaşmak, geleceğe yönelik umutlarımı yeşertmiş, içimi aydınlanmıştı.
Esenyurt ilçesindeki öğrencilerle tanıştım bu kez. Bugüne dek pek yolumun düşmediği bir ilçeyi tanıdım, öğrencilerin içten sorularını yanıtlamaya çalıştım, kitaplarını imzaladım. Dolaysız, doğrudan bir ilişki kurabilmenin sevincini yaşadım.
Esenyurt'tan her dönüşümde aynı soru geçiyor aklımdan: "Bu çocuklardan birini yazar olarak görebilir miyiz ileride?"Belki de bana"Siz benim gördüğüm ilk yazarsınız. Sizin ilk gördüğünüz yazar kimdi?" diye soran çocuk olur bu...
Diyelim ki oldu, hatırlar mı acaba o zaman bu günü, gülümser mi o anda?
Yol boyu kendi kendime gülümseyip durduğumu eve yaklaştığımda fark edebiliyorum ancak.

Ayşe Sarısayın
12 Mart 2012


Kaynak: http://www.sabitfikir.com/soylesi/yazarlar-ve-okullar-okuma-seferberliği-baslattigeri