Bu sayfadasın: Anasayfa Eleştiriler Yüz Kalemden Yazantalya

Eleştiri Yüz Kalemden Yazantalya


Yüz kalemden yazantalya
KADINLAR EDEBİYATLA BULUŞUYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları


PROJE:

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce, kadının sosyal yaşamdaki üretkenliğinin artması ve edebiyatla ifade alanının genişletilmesi amacıyla hazırlanan ''Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor, Antalya Öyküsünü Yazıyor, Antalya Edebiyatla Buluşuyor'' projesi, hayata geçirildi. Proje kapsamında, Türkiye'nin önemli kadın edebiyatçıları, atölye çalışmasına katılan kadınlarla birikimlerini paylaştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından ''Yazantalya'' sloganı ile başlatılan ''Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor, Antalya Öyküsünü Yazıyor'' projesi, Yenimahalle Semtevi'nde başlatıldı. Türkiye'nin tanınmış kadın yazar ve şairlerinin katıldığı atölye çalışmasında, birçok kesimdeki kadına edebiyatla kendilerini ifade etme yolları anlatıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın eşi Günseli Akaydın, atölye çalışması öncesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, projeye katılmak için başvuruda bulunan 100'ü aşkın kadının, üç gün sürecek atölye çalışmaları sonrasında eserlerini ortaya koyacağını bildirdi. Akaydın, edebiyatla halkı buluşturma yönündeki projenin ilk ayağının kadınlarla başlatıldığını, projeyi bundan sonra da Antalya'da geniş kitlelere yaymayı amaçladıklarını söyledi. Proje koordinatörlerinden Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Merih Taşkaya da yazar şair Sennur Sezer ve Betül Tarıman'ın girişimleriyle 2006 yılında ilk kez Kastamonu'da hayata geçirilen ''Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor'' projesi ile Antalya'daki kadınların da kendilerini, sorunlarını, umutlarını, korkularını yazı yolu ile ifade etme imkanı bulacaklarını dile getirdi. Projeye 150 kişinin başvurduğunu ve 100 kişinin atölye çalışmasına katıldığını dile getiren Taşkaya, ''Psikologlar ve sosyologlar da yazmanın insana iyi geldiğini söylüyor. Kastamonu'da ilki yapılan bu etkinliği Antalya'da da yapmaya karar verdik. Yazarlarımız deneyimlerini aktararak kadınları yazmaya teşvik edecekler. Katılımcıların biraz cesarete ihtiyaçları var. Bu cesareti onlara kazandırabilirsek, daha sonra yazmaya da başlayabilirler'' dedi. Atölye çalışmasındaki hedef kitlenin öncelikle sosyal hayata katılamayan kadınlar olmasına dikkat ettiklerini, bunun yanı sıra edebiyatla ilgilenen tüm kadınların da etkinliğe katılabileceklerini ifade eden Taşkaya, ''Her semtten, her eğitim düzeyinden ve her yaştan kadının katılmasına özen gösterdik. Projeye kadınların ilgisi ve katılımı beklediğimizden fazla oldu'' diye konuştu.

Atölye çalışmasına, toplum merkezlerindeki kursları tamamlayarak yeni okuma yazma öğrenen kadınların da yoğun ilgi gösterdiğini belirten Doç. Dr. Merih Taşkaya, kadınların atölye çalışması sonucu ortaya çıkacak şiir, öykü, mani gibi her türlü yazı ve eserin kitaplaştırılacağını, kitabın Kent Müzesi arşivine de kazandırılacağını bildirdi. Taşkaya, üç gün sürecek atölye çalışmasında, Türk edebiyatının önemli kadın yazar, şair ve edebiyat eleştirmenlerden Hande Öğüt, Emel İrtem, Betül Tarıman, Arife Kalender, Ayşe Sarısayın, Çiğdem Sezer ve Feryal Tilmaç'ın birikimlerini anlatarak, kadınlara ışık tutacağını aktardı."Kadınlar edebiyatla buluşuyor" kitabı hakkında: 18-20 Kasım 2009'da Antalya Yenimahalle Semtevi'nde gerçekleştirilen "Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor / Antalya Öyküsünü Yazıyor" projesi "yüz kalemden yazantalya, Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor" kitabıyla somutlaştı. Onlarca farklı kadının ortak ağrılarını ifade edebildikleri bir çalışmanın ürünü olan kitap, aynı zamanda da fırsat tanındığında insanların insanların neler yapabileceğinin de kanıtı. Etkinlik süresince neler anlattı kadınlar? Kitapta neleri paylaştılar? Çocukluğa özlem, genç kızlık, kadınlık hallerini kadın-erkek ilişkilerini, yaşadığımız coğrafyada kadının hemcinsine karşı tutumunu, evlilik kurumunu, ceyiz ve evlilik hazırlıklarını, iş ve sosyal hayatta karşılaştıkları ayrımcılığı, fiziksel ve pisikolojik şiddetiyle birlikte kadınların 'uzun susmalarının' içsel dökümünü paylaştılar, paylaştık... İlki Kastamonu'da gerçekleşen projenin mimarı Betül Tarıman, 2009 yılında da Antalya'lı Kadınları değerli şair ve yazar kadınlarla buluşturdu. Farklı kadın kimliklerinin ortak bir paydada buluştuğu proje kapsamında, dayanışmanın, birbirini anlamaya çalışmanın, sevinç ve gözyaşını bölüşmenin mutluluğunu yaşadık.

Peki, kadın şair ve yazarların bu etkinlikle ilgili düşünceleri neler?


Betül Tarıman; "Geriye dönüp baktığımda acılı kadın yüzleri beliriyor eşiğimde. Kimi annem yüzlü, kimi Şelçuklu, kimi Süsyani, kimi Uzakdoğu'lu... Hepsinin dili bir diğerinden farklı, dertler aynı..."

Çiğdem Sezer; "Yaşadığımız toplumda kadınlar hangi sosyal gruptan geliyor olurlarsa olsunlar benzer süreçlerden geçiyor. Bu anlamda farklı grupları ortak insanlık hallerinde bir araya getirmek, üstelik bunu 'yazı'yla yapmak zor elbette..."

Emel İrtem; "Etkinlik başladığında sorular bitti. Neden ve niçin soruları kendilerini imha ediverdi. Asıl soru zamiri ile baş başa kalıverdiğimizi hissettim. Aslında her şey bunun için vardı. Biz bunun için oradaydık, onlar bunun için gelmişti. Ve bunu anlatmak için bizi dinlemek, öğrenmek ve yazmak istiyorlardı. O sihirli soru zamiri hiçbir cümlede kendi adını değiştirmeyen muhteşem."KİM" sorusuydu...

Ayşe Sarısayın; "İlk iki gün konuşmalarla, sohbetlerle çabucak geçiverdi. Söz Antalyalı kadınlarındı artık. Biz sustuk, onların hayatları, deneyimleri dile geldi. Her birinin yeri biricikti, her biri yıllarca biriktirilen acıların, yaşanmışlıkların dışavurumuydu çünkü. Toprağın altında açtıkları incecik bir kanalda sessiz sedasız, sabırla yol aldıktan sonra, bir anda yeryüzüne ulaşmış, gürül gürül akmaya başlayan ırmaklar gibiydiler..."

Hande Öğüt; "Seslerini duyurmak, hikayelerini yazmak, kendilerinden çalınmış yazıyı geri almak için salonu doldurmuş onca kadın... Enerjisi, ilgisi, itirazları, soruları, sorgulamaları ve meraklarıyla her birinin hayatı ayrı ayrı "hikaye" olan, her kesimden kadın..."

Arife Kalender; "Salon her tür görüntüden kadınlarla doluydu; yaşlı genç, şişman zayıf, kapalı açık... Konuşurken bir yandan da salonu izliyordum. Hiçbir sözcüğün boşa gitmediğini, yere düşmeden karşımdaki kadınlarda yer ettiğini gördükçe mutlanıyor, örneklemelerimdeki içtenlik giderek artıyordu."

Feryal Tilmaç; "Kadın hayatın her alanında eşit -en azından benzer- takdiri görebilmek için erkekten fazlasını, iyisini, güzelini, temizini, incesini yapmak, etmek, yerine getirmek zorunda çünkü. Ailesinden başlayıp toplumun her katmanında maruz kaldığı duygusal, kimileyin fiziksel şiddet ya da bunların her an üstüne çökebileceğine ilişkin bilgi, içinden çıkılmaz bir boğuntu, duygusal çıkmaz sokaklar, travmalar yaratıyor kadın ruhunda..."

Sevim Korkmaz Dinç; "... bu projelere inanan az sayıda erkek olması ne acı. Ancak ";oy deposu olarak" kendilerine artı puan getirecekse desteklenir kadınlar. Kadın olarak haklarını almayı öğrensinler, aralarındaki dayanışma ve bilgi aktarımını güçlendirsin diye değil, erkek düşüncesine hizmet etsinler diye... Kadınlar gelene kadar sohbet ediyoruz. Yavaş yavaş her yaştan her yöreden her kültürden kadınlarla doluyor salon. Başı açık olanlar, eşarp takanlar, tülbendiyle gelenler, sıkma baş bağlayanlar... Büyük bir ciddiyetle oturuyorlar koltuklarında. Tek bir istisna, tek bir erkek var aramızda, Şükrü Kırkağaç. O, bu deneyimlerimizin canlı tanığı olacak."

Projeye destek veren, Antalya Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Günseli Akaydın, Antalya Büyükşehir Belediyesi İletişim Danışmanı Yrd.Doç.Dr. MerihTaşkaya, Şair Betül Tarıman, Şair Arife Kalender, Yazar Ayşe Sarısayın, Şair Çiğdem Sezer, Şair Emel İrtem, Yazar Feryal Tilmaç, Serbest Editör Hande Öğüt, Yazar sevim Korkmaz Dinç, Antalya Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek, Antalya Büyük Şehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Kültür Şube Müdürü Pervin Gündüz, Antalya Kent Müzesi Sanat Tarihçisi, Araştırmacı Dilek Metin Sert, ... Emeği geçen herkese teşekkürler...

Yazının alındığı yer: http://blog.milliyet.com.tr/peteksinemdulun 02.04.2010geri